Aller au contenu principal

Alstom zbuduje nową instalację odsiarczania spalin w Elektrociepłowni Łódź należącej do Veolia

Principaux contacts presse (Siège Alstom)

Christopher English

Envoyer un email

Tel: + 33 1 57 06 36 90

Samuel Miller

Envoyer un email

Tel: + 33 1 57 06 67 74

Visitez la section media et suivez le lien "Contacts presse" pour trouver vos contacts presse locaux

Veolia i Alstom podpisały kontrakt na budowę w systemie “pod klucz” instalacji odsiarczania spalin (IOS), która będzie oczyszczała spaliny z 2 kotłów OP130 oraz 3 kotłów OP230 o numerach stacyjnych K1, K2, K3, K6 i K9 w Elektrociepłowni EC3 należącej do Veolia Energia Łódź SA. Przekazanie instalacji do eksploatacji zaplanowano na początek 2017 roku.

Instalacja oparta jest na nowoczesnej technologii odsiarczania półsuchego NIDTM Alstom. Główną zaletą technologii NIDTM jest jej modułowość oraz wydajność rozwiązania, istotna dla procesów modernizacji z uwagi na swój kompaktowy układ. 

Prawie rok temu Veolia i Alstom podpisały kontrakt na budowę instalacji odsiarczania w Elektrociepłowni Poznań. Elektrociepłownia w Łodzi korzystać będzie z sześciomodułowej instalacji NIDTM tego samego typu, jak obecnie przygotowywana w Poznaniu, instalacja czteromodułowa. Zapewni  to bardzo duże korzyści w zakresie eksploatacji i utrzymania. 

W 1996 roku Alstom zrealizował pierwszy projekt w zakresie instalacji odsiarczania półsuchego w Elektrociepłowni Łaziska i od tego czasu dostarczył w Polsce liczne rozwiązania tego typu. Łączny przepływ spalin oczyszczanych w elektrowniach i elektrociepłowniach, wdrażających rozwiązania Alstom, przekracza pięć milionów normalnych metrów sześciennych na godzinę, a NIDTM jest obecnie wiodącą technologią na polskim rynku półsuchego odsiarczania. W skali globalnej NIDTM został pomyślnie wdrożony w ponad 100 elektrowniach i zakładach przemysłowych.

 “Oczekuje się, że po wdrożeniu, instalacja IOS zagwarantuje utrzymanie poziomu SO2 i stężenia pyłu w spalinach odpowiednio poniżej  200 mg/Nm3 oraz 20 mg/Nm3, gwarantując niniejszym całkowitą zgodność z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego dotyczącą emisji przemysłowych (ang. IED – Industrial Emissions Directive), co umożliwi nam dalszą eksploatację wszystkich kotłów parowych w EC3 po roku 2016, pozwalając jednocześnie na znacznie obniżenie naszego śladu ekologicznego w regionie łódzkim”, powiedział Janusz Cieślakowski, Dyrektor ds. inwestycji i remontów, Veolii Energii Łódź S.A.

“Jesteśmy dumni mogąc po raz kolejny współpracować przy tak ważnej inwestycji, dzięki której zredukowany zostanie negatywny wpływ szkodliwych emisji dla środowiska, w tym SOx, oferując klientowi najnowocześniejsze rozwiązania w obszarze systemów ochrony środowiska”, powiedział Romuald Karpiuk, Dyrektor Zakładu Systemów Ochrony Środowiska (ECS) Alstom.